VŠE CO DĚLÁME, DĚLÁME PRO DĚTI

LYŽOVÁNÍ V TEPLICÍCH NAD METUJÍ

Začátky lyžování v roce 1952 jsou spojeny se jmény pana učitele Josefa Poznara a Miroslava Štěpánka.

Zaměření lyžařského oddílu bylo v té době na běh na lyžích a skok.Jména Oldřich Gult,Ota Schreiber,Ota Zelený,Zdeněk Jirsa,Jaroslav Dušánek znamenala získávání velmi pěkných umístění v běhu na lyžích a to v rámci okresu,kraje i ČSSR.Ve skoku na lyžích to byli Miroslav Štěpánek,Luboš Grojer,Stanislav Moravec,Miloš a Karel Vávrovi,Vilém Švorc,Adolf Mantel a někteří další.

V této době byl na Kamenci skokanský můstek K 33 na kterém se trénovalo a pořádaly závody ve skoku na lyžích.Skokanský můstek dosloužil v roce 1964 a s ním skončil i skok na lyžích v Teplicích nad Metují.

Začaly ale úpravy v jiné části Kamence – rozšířila se sjezdovka a začala éra sjezdového lyžování.

K podpoře sjezdového lyžování v Teplicích nad Metují přispěli i učitelé Tv na ZDŠ Josef Vávra (běžecké lyžování) a Jaroslava Antošová,kteří zařadili lyžování do hodin Tv,pořádali školní závody a účastnili se  žáky závodů v okolí.

Neformálně se lyžování věnoval Miroslav Pokorný a s ním i několik mladých lyžařů.Sjezdovému lyžování se závodně věnovali i někteří bývalí skokané  na lyžích.

Nová etapa ve vývoji lyžování od roku 1973-1991

V roce 1972 jsme se ve výboru lyžařského oddílu rozhodli zahájit v roce 1973 systematickou práci s mládeží,abychom se v zimě 1973/74 mohli zúčastnit závodů v rámci okresu i kraje.Po náboru se přihlásilo  32 dětí,které absolvovaly až 90 tréninků,včetně letního a zimního soustředění. Stanislav Moravec  získal kvalifikaci  trenér III.třídy a později II.třídy na Chopku v Nízkých Tatrách.

Postupně se lyžařský oddíl rozrostl na téměř 60 členů.Tato práce přinesla i první úspěchy.V rámci okresu a kraje dosahovali pěkných výsledků zvláště Ivanka a Radek Myškovi,Iva a Zdenka Pejskarovi,Martin a Jirka Moravcovi,Miloš a Tomáš Řeháčkovi,Jana a Milan Brandejsovi,Pavel Keresteši,Rudolf Šošovička.A  dále Michal Rosecký a Tomáš a Ondřej Moravcovi. Vynikajících výsledků dosahovala i lyžařka Iva Pejskarová v atletice.

Na tréninkové práci se zvláště podíleli Stanislav Moravec a Naďa Štěpáková,Jaroslava Moravcová , Petr Možný, Bohuslav Moravec,později Pavel Keresteši,Irena Térová Miloš Řeháček.

Ve výboru lyžařského oddílu v letech 1974 – 1991 střídavě pracovali a odvedli pro lyžařský oddíl,pro děti velkou porci práce tito dospělí členové LO:

Stanislav a Jaroslava Moravcovi ,Bohuslav Moravec,Zdeněk Pejskar,Josef Rotter,Milan a Hana Brandejsovi, L.Kašpar,Bohuslav a Jiřina Řeháčkovi, Josef Myška,Václav Rosecký,Pavel Skřivánek, Václav Slezák, ,Miroslav Štěpánek,Miloslav Vávra,Eva Schreiberová,Naděžda Štěpánková a další.

Lyžařský oddíl za toto období vybudoval malý lyžařský vlek dále provedl postupně jeho rekonstrukci a přemístění,další rozšíření sjezdovky a v létech 1976-1979 vybudoval lyžařskou chatu,na které členové oddílu odpracovali přes 6000 hodin a kterou do roku 2000 provozoval a využíval.Velkou měrou se členové LO podíleli i na výstavbě velkého vleku Metasport BLV 12, jako náhradu za malý lyžařský vlek.Provozovatelem lyžařského vleku BLV 12 byl až do roku 2004 lyžařský oddíl.

1992-2005

Do pracovní a trenérské činnosti se od roku 1992 dále zapojili Tomáš a Kateřina Janákovi a Jiřina Ulrichová

V roce 1994 Tomáš Thér a Kateřina Možná v roce 1996 Ladislav Vavřena,Luděk Sklenář,Piňosovi a Monika Ottová a v roce 1999 Martin Moravec a Honza Mach a další.

Tak jak jsme upozornili na úspěchy v minulém období,tak i toto období se vyznačovalo mnoha pěknými umístěními v rámci krajských i celostátních závodů v zimě i v létě.Dobré výsledky dosahovali Matěj a Barbora Janákovi,Jakub a Matěj Piňosovi,Katka a Alena Ulrichovi,Michal Sklenář,Zuzka a Jan Machovi,Martin a Michael Moravcovi,Iva Johnová,Gabriela Myšková  a další.Dobře reprezentovali i ZŠ ve finále atletické soutěže Kinderiáda v Praze na Strahově Martin Moravec,Michael Moravec a Alenka Ulrichová.Mimořádné ocenění zaslouží Iva Johnová a Katka Ulrichová za výsledky v celostátních závodech v atletice.

2006-2012

Zásadní změna nastala v roce 2005,kdy lyžařská zařízení odkoupila od Města Stavební firma Myška Radek,která celý areal rekonstruovala a vybudovala umělé zasněžování.

Výbor LO  v letech 2006-2012 pracoval v tomto složení:

Slezák Václav,Thér Tomáš,Moravcová Jaroslava,Kalašová Magda,Myška Radek,Moravec Martin a Moravec Stanislav,Rudolf Šošovička,Martin Geisler,Jana Ježková a Libor Semerák.

(aktuální kontakty na výbor LO)

Pokud někdo sleduje vývoj a stav členské základny lyžařského oddílu vidí již několik let stejný obrázek.Lyžařský oddíl má kolem 60ti členů z toho asi 40 dětí v tréninkovém procesu.

Abychom dobře zvládli tréninkový proces  dětí lyžařského oddílu,máme celkem 5 aktivních kvalifikovaných trenérů III.třidy.

Po celé toto období pořádáme pravidelně (pokud to sněhové podmínky dovolí)  tyto závody:

• Veřejný závod v obřím slalomu
  • Závod v OS o Cenu Teplických skal
  • Open závod Teplický ProPadák
  • Karneval na sněhu
  • Sudetský pohár (nově od sezóny 2016/2017)

Základem úspěchu byla a je motivace a vůle něco dobrého pro lyžařský sport vykonat.A obklopit se lidmi,kteří chtěli a chtějí spolupracovat.Měli jsme štěstí na rodiče i na kamarády , kteří nám pomáhali a kteří pochopili,že vše co děláme,děláme pro děti.

Vítejte na stránkách lyžařského oddílu TJ Slavoj Teplice nad Metují a sledujte vývoj v činnosti našeho oddílu.